Ogrody Zimowe

DLACZEGO?

Marzeniem człowieka było zawsze i jest nadal słonce i światło w pomieszczeniu, izolując się jednocześnie od negatywnych wpływów klimatu. Na zimowa depresje cierpi ponad 10% populacji, stawia się ja na równi z takimi schorzeniami jak alergia. Polacy uchodzą za naród zniechęcony i smutny. Ma na to wpływ wiele czynników, jednym z nich jest brak światła. W naszym klimacie słońca jest naprawdę niewiele a zima prawie go nie ma. Ludzie zaczynają wiec gorzej funkcjonować. Odczuwamy chandrę popadamy w depresje, przed która ciężko się ukryć.Mieszkańcy Północnej Skandynawii, gdzie w zimie ciemność panuje ciągle, nie potrafią się już obejść bez specjalnych lamp, emitujących światło, zastępujące promienie słoneczne. Antydepresyjne lampy, poprawiające nastrój, a nawet leczące wiele dolegliwości, zaczynają powoli i w Polsce znajdować zwolenników.
Brak światła to nie jedyny problem społeczeństw żyjących na naszej szerokości geograficznej. Również ograniczony dostęp do roślinności wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie. Niedotlenienie organizmu, a także widok ciągłej szarości za oknem powoduje u nas zniechęcenie i zmęczenie. Ale i na to jest sposób!


Przygotowanie w naszym domu ogrodu zimowego pozwoli nam cieszyć się roślinnością przez okrągły rok. W tym miejscu możemy odpoczywać, regenerować siły, ale także przyjmować gości czy urządzić jadalnie. Ogród zimowy w sposób naturalny łączy nasz dom z otaczającym go terenem. Może być projektowany wraz z budynkiem lub dobudowany do budynku już istniejącego.
Dodatkowe korzyści ekonomiczne to dłuższe korzystanie ze światła dziennego bez potrzeby włączania oświetlenia nawet w pochmurny dzien. Jeżeli zaś konstrukcje zbudowano przy ścianie akumulującej ciepło, można zużywać od 10% do 30% energii mniej na ogrzanie tego pomieszczenia a także innych z nim sąsiadujących. Takie rozwiązanie jest przykładem biernego wykorzystywania promieniowania słonecznego. Celowe, pasywne wykorzystanie energii słonecznej jest elementem pozytywnie wpływającym na bilans energetyczny budynku, służy obniżeniu zużycia energii cieplnej pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Izolowany termicznie ogród zimowy działa jako strefa kumulująca energie słoneczna i produkująca ciepło a jednocześnie jako strefa buforowa chroniąca przed stratami energii. Działanie słońca emituje promieniowanie, fale krótkie promieniowania słonecznego (świetlne), padające na powierzchnie szyb zamieniają się na promieniowanie podczerwone (cieplne).


GDZIE?

Usytuowanie ogrodu od strony południowej nada mu charakter oranżerii, ale musimy pamiętać, aby temperatura w nim nie była za wysoka. Kontrolować ja można za pomocą rolet zewnętrznych, żaluzji lub klimatyzacji, co chroni ogród przed nadmiernym nagrzewaniem.
Usytuowanie ogrodu od strony północnej spowoduje, ze ogród nie będzie się mocno nagrzewał latem, ale również będzie następowało jego największe wychłodzenie w pozostałych porach roku ponieważ liczba godzin nasłonecznienia będzie najmniejsza.
Najbardziej preferowanym miejscem do budowy ogrodu zimowego jest strona wschodnia i zachodnia. Panują tu umiarkowane warunki termiczne, dlatego trudno jest o przegrzanie lub nadmierne wychłodzenie ogrodu.Przepisy budowlane przeszklona ścianę ogrody zimowego traktują jak okno, dlatego odległość od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż 4 metry.


KONSTRUKCJA

Konstrukcja ogrodu zimowego oprócz obciążenia własnego musi przenieść również obciążenie wiatrem i śniegiem. Najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym jest aluminium. Jest to materiał lekki, łatwy w montażu, nie wymagający konserwacji, odporny na korozje, odporny na wilgoć. Możliwe jest dzięki łatwości lakierowania proszkowego uzyskanie bardzo trwałych powłok malarskich z szerokiej palety kolorów. Możliwe jest wykonanie ogrodu zimowego z profili izolowanych termicznie (najbardziej popularne) jak i bez izolacji termicznej. System aluminiowy pozwala uzyskać konstrukcje samonośne o skomplikowanych bryłach, wielokątnej podstawie i wielospadowym dachu.


Należy jednak pamiętać, ze im bardziej skomplikowana bryła tym koszty budowy ogrodu są wyższe. Taka konstrukcja składa się z profili dachowych ? krokwi i rynny pomiędzy którymi przy większych rozpiętościach stosuje się rygle poprzeczne. Na krokwiach, które są wykonane o różnym przekroju w zależności od wymaganej nośności i ryglach montuje się wypełnienie najczęściej są to szyby czasami poliwęglan. Konstrukcja dachowa opiera się na pionowych slupach narożnych, przy dużych szerokościach stosuje się slupy pośrednie lub wzmacnia się górny profil rynnowy specjalnym wewnętrznym zbrojeniem, takim zbrojeniem możemy tez wzmacniać krokwie i slupy, jednak ze względów ekonomicznych należy tak projektować konstrukcje aby ich zastosowanie nie było konieczne.
Przeważnie projektuje się nachylenie dachu pod katem od 5 stopni do 35 stopni. Samonośna konstrukcja ogrodu pozwala na zastosowanie dowolnego sposobu kształtowania ścian. Mogą to być np. zestawy drzwi przesuwnych pozwalające na uzyskanie dużych powierzchni otwarcia. Wypełnienia ścian (okna, witryny, drzwi) mogą być wykonane o konstrukcji PVC, drewno bądź aluminium.


SZCZELNOŚĆ

Szczelność dachu zapewniona jest przy pomocy uszczelek EPDM. W profile izolowane termicznie wbudowane są przegrody termiczne z materiałów syntetycznych. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie wysokiej izolacyjności pomieszczenia i co za tym idzie zmniejszenie strat energii czyli kosztów ogrzewania oraz ograniczenie efektu kondensacji pary wodnej przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Przegroda termiczna polepsza takze izolacyjność akustyczna pomieszczenia. Zapewnienie szczelności pomiędzy ścianą budynku a dachem ogrodu uzyskujemy stosując specjalny profil przyścienny i uszczelkami.


SZYBY

Szyby w ogrodzie zimowym musza zapewnić odpowiednia termoizolacyjność, spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymale na obciążenia. Najczęściej stosuje się szyby zespolone. Elementy pionowe szklone są podobnie jak okna szyba zespolona niskoemisyjna z wypełnioną przestrzenia międzyszybowa gazem argonem o współczynniku przenikania ciepła U=1,0 W/m2K. Zadaszenie wykonuje się z szyby zespolonej o specjalnej konstrukcji, szkło zewnętrze powinno być hartowane ? odporne na uderzenia np. gradu czy spadających gałęzi, szkło od wewnątrz pomieszczenia powinno być bezpieczne klejone bezodpryskowe ? może ono być równocześnie niskoemisyjne. Można stosować szkło barwione w masie, szkło takie ograniczy dopływ energii cieplnej z zewnątrz ponieważ jest to szkło absorpcyjne ma to korzystny efekt latem lecz jesienią, zima i wiosna już nie ponieważ pomieszczenie wolniej będzie się nagrzewało. Powinno stosować się szkło jasne bezbarwne, takie szkło spełni swoja podstawowa role w pozyskiwaniu energii słonecznej, posiada ono współczynnik przewodności energii słonecznej o dużej wartości.


Parametry techniczne szkla barwionego w porównaniu ze szkłem float grubości 6 mm:
- przepuszczalność światła słonecznego dla szkła barwionego (antisol) - 42%
- przepuszczalność światła słonecznego dla szkła float bezbarwnego - 76%
- przepuszczalność energii słonecznej dla szkła barwionego (antisol) - 44%
- przepuszczalność energii słonecznej dla szkła float bezbarwnego - 71%